Yalnızlığın ömrünüzü ortalama 15 yıl kısalttığını biliyor muydunuz?

Yalnızlığın ömrünüzü ortalama 15 yıl kısalttığını biliyor muydunuz? Yani sevdiklerinizi, şu güzel güneşi, denizi, baharı ve içinizi ısıtan tüm güzellikleri 5475 gün daha az görmek ne kadar kötü olsa gerek.

Yanlış anlamayın bunu ben uydurmadım, herhalde yine hiç yüzünü görmediğimiz İsviçreli bilim adamları tespit etmiş olsa gerek.

Şaka bir yana, asıl önemli olan ise gerçekten yalnız olup olmadığımızın farkında olmamız.

Öncelikle şu sosyal medya ortamlarını bu konuda doğrudan çöpe atın. Takip ettiğiniz veya takipçilerinizin sayısı, yalnız olmadığınız ile uzaktan yakından ilgilisi yok. Hatta aksine sizi yalnızlığa ittiğini söyleyebiliriz.

Bazen evimizde, iş yerinde , içine girdiğimiz tüm ortamlarda kendimizi yalnız hissederiz. Etraf insanlarla dolu olduğu halde buna bir türlü anlam veremeyiz.

Koskoca bir insan topluluğunun arasında, bir o kadar yalnız kalmışızdır. Yalnızlık kavramında niceliğin hiçbir önemi yoktur önemli olan niteliktir tamamen. Hatta nicelik denilen şey size zaman kaybından başka bir şey değildir. Fokuslanılmamış, hakkı verilmemiş hiçbir dostluk veya ilişki gerçek değildir. Gerçekten hakkını verdiğiniz bir arkadaşlık, yüzlerce -mış -muş gibi yaşanan sözüm ona dostluklardan daha iyidir.

O zaman önce bir durun, sakin bir zamanınızda kendinize vakit ayırdığınız bir anda, hayatınızda size değer katan , iyi ve kötü gününüzde yanınızdan olan gerçek kişileri keşfedin, bunun dışındakilerden bir an önce kurtularak daha fazla gerçek kişi için hayatınızda yer açın.

İlişkilerinizde karşılıksız sevmeyi bilin. Eşinizi, dostunuzu sevdiklerinizi aramak için bir sebep bulmaya çalışmayın, istediğiniz zaman arayıp sesini duymak istedim deyin. Bir kahve içi, güzel bir yemeği paylaşın mesela. Bunu belki hep siz yapıyor olabilirsiniz, bundan hiç hayıflanmayın. Belki karşınızdaki kişiler dünyanın fani işlerine kendilerini kaptırmış yada kaybolmuş olabilirler. Varsın olsun arayan hep siz olun. Eğer aradığınızda veya buluştuğunuzda içinizi ısıtacak bir sohbet edebiliyorsunuz kimin aradığının ne önemi var bu mutluluğun yanında.

Unutmayın ne kadar güzel bağlarınız olursa, hayat bir o kadar mucizevi gün hediye edecek size. Gerçekten hakkı verilerek yaşanmış dostluklar öylesine yaşanmış bir ömre bedeldir.

Sevdiklerinizle ve anda kalın canlarım.

İlgili Yazılar

Yorum Bırak

Web sitenizi girmek zorunda değilsiniz. Diğer alanlar zorunludur.