Kusurlarımız üzerine…

Sabahtan akşama kadar, ayna karşısında kendi kendine yapamadıkların için kusur arıyorsan bu yazım senin için olsun. Kendinde veya bir başkasında kusur aramayı bırak. Kusur diye bir şey yoktur şu hayatta. Kusur diye öğretilen şey, sana göre olması gereken şeyin, olması gerektiği gibi olmaması halidir. Ama burada çok önemli bir nokta var ki “sana göre” yani bu tamamen senin yargıların ve başkalarıyla mukayesendir kendini.

Bir işte başarılı olamadıysan şayet, bunu kendine uydurduğun kusurlarına bağlama lütfen. Bu bir nebzede kolaya kaçmaktır bence. Sana göre sözüm ona bir çok kusurlu kişinin, bir çok dünya rekoruna imza attığını gördük hepimiz. Demek ki bir şeyi başarmak için inanmak ve çok çalışmak kusur denilen her şeyi yok edebilecek güçteymiş. Bu yarışmalarda başarılı olan hiç kimseden ben kusurluyum kelimesi duymadım açıkçası.

Gelelim kendi görünüşümüze. Kendinde kusurlu gördüğün fiziki özelliklerini şöyle bir düşün. Eğer dünyada herkes sana benzeseydi, kendinde bir kusur görebilir miydin, burnun, ağzın veya kulakların seni rahatsız eder miydi? Kim bize öğretti o zaman farklılarımızın birbiri üzerinde sözüm ona üstünlüğü olduğu yalanını. Güzellik veya çirkinliğin gerçek anlamını kim, niye öğretti ve biz neden inanmak zorunda kaldık bu yalanlara. Siz etrafınızda hiç görmediniz mi, güzellik diye adlandırdığınız kavramın iki zıt köşesinde bulunan insanların birbirlerini ölesiye sevdiklerini, yada bir anne babanın yavrularında asla böyle bir şey aramadıklarını yada tam tersini. Çünkü gerçek sevginin olduğu yerde kusur kendine yer bulamaz asla.

Şu gelip geçici dünyada her şeyin fani, her şeyin geçici olduğunu bilirsen, eğer gönül gözü ile görebilirsen her şeyi ve anlamaya çalışabilirsen, o zaman önce kendini olduğun gibi çok sevecek, sonrasında ise tüm alemi çok seveceksin. O zaman kusurun, bakan gözde olduğunu idrak edeceksin.

Görünürde kusur dediğin her şey bizleri diğerlerinden farklı kılan unsurlardır sadece. Hepimiz, hayat denilen göz kamaştıran puzzle’ın , göz kamaştıran parçalarıyız ve biz farklılıklarımız ile birlikte olduğumuzda bu hayat bu kadar güzel tabloya dönüşebilmektedir.

Sevgiyle ve anda kalın canlarım.

İlgili Yazılar

Yorum Bırak

Web sitenizi girmek zorunda değilsiniz. Diğer alanlar zorunludur.