Düşünmek, özgürlüktür…

“Gerçekten insanların çoğu, her ne kadar bunun açıkça farkında olmasalar da, kalplerinin en derinliklerinde mümkün olduğunca az düşünceyi açığa vurarak idare etme kararındadırlar ve bu onların davranışlarına yön veren en temel düsturdur, çünkü onlar için düşünme en zahmetli yüktür.” Arthur Schopenhauer (Seçkinlik ve Sıradanlık Üzerine)

Bir çoğumuz maalesef bu şekilde yaşıyoruz. Düşünmeden uzak, sadece çaresiz öğretilmişliklerin verdiği refleksle hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz. Bir koyun sürüsünün sıcaklığında, zaten ilahi düzenin herkese eşit verdiği otları yiyerek çoban köpeği nereye yönlendirirse o tarafa gitmeyi yeğliyoruz. 

Çünkü düşünmek zahmetli iştir, çünkü sağlıklı düşünebilmek için önce ruhsal olarak sağlıklı beslenebilmek gereklidir. Okumak, yazmak, gezmek, sorgulamak, araştırmak ve merak etmek gereklidir önce. Hayatın hakkını vermek demektir bence. Ancak sonrasında düşünebilir ki insan, bu anlattıklarım cahile zulüm gelir zannımca. 

Bir düşünebilmeye başladığı zaman insan, o zaman gerçek özgürlüğe kavuşmuş demektir. Sığ bir beyinle sarayda kral olmaktansa, sağlıklı şekilde düşünen bir beyin ile yolda dilenci olmayı yeğlerim her zaman. Çünkü hayatta tek gerçek olan sizsiniz, sizin dışınızdaki hiçbir şey kalıcı değildir. Ne sevdikleriniz, ne malınız mülkünüz hepsi geçicidir, tıpki sizin gibi. Ama bana göre önemli olan, bu hayatın hakkını vererek düşünmek, düşüncelerinizi eyleme dönüştürmek ve gelecek kuşaklara bunu aktarabilmektir ki varlığınızın bir anlamı olsun şu kısacık hayatınızda. Bu düşünceler, sözlere, yazılara ve sanata dönüşerek ölümsüzleşir. Onun için bu yazmalarım, onun için bu uyarılarım. Hepiniz, siz her ne kadar fark etmeseniz de birer mucizesiniz ve çok özel insanlarsınız. Hepiniz düşünebilecek güce sahipsiniz yeter ki bunu yapmak isteyin. O zaman göreceksiniz ki hayat sizi değil, siz hayatı yöneteceksiniz. 

Bu sırada yazmak deyince geçenlerde kaybetmiş olduğumuz Sevgili Mario Levi’yi sevgiyle anmak istiyorum. Ondan almış olduğum yazarlık eğitiminin, benim yazarlık serüvenimde çok etkisi olmuştur. Işıklar içinde uyusun.

Sevgiyle ve anda kalın canlarım. 

İlgili Yazılar

Yorum Bırak

Web sitenizi girmek zorunda değilsiniz. Diğer alanlar zorunludur.