Kendini keşfet !

Hayatta en zor şeylerden birisi önce kendini bulabilmek ve keşfetmek sonrasında ise kendin olarak özgürce yaşayabilmektir. Herkes seni birine benzetmeye çalışıp kolunu bacağını çekiştirirken bu hengamenin içinde kendin olmak büyük meziyet bence.

Gözünü açıyorsun dünyaya, coğrafyan, cinsiyetin, rengin , annen, baban, dinin, dilin, ekonomik durumun, vs. belli.

Senin seçimin olmayan bir tiyatro sahnesinde dünyaya geliyorsun.

Sonrasında ne oluyor ?

İçinde bulunduğun çevre sana kendi doğrularını empoze etmeye başlıyor. Bu onların kasıtlı yaptığı bir şey değil, olay doğaçlama gelişiyor. Sende ister istemez doğduğundaki o saflığı kaybedip bir şekle bürünmeye başlıyorsun. Yani kabuk bağlamaya başlıyorsun.

Sonra size bu tüm yaşananların kader olduğu ve değiştirilemez olduğu öğretiliyor.

Bu süreç sizin ergin olup, farkındalığa adım atmanıza kadar böyle sürüp devam ediyor.

Ergin kişi olduğunuzda, yani bilinçli bir kişiliğe büründüğünüzde önünüze iki seçim çıkıyor. Ya mevcut durumu kabullenmek yada kendini yeniden keşfederek kendi hayatını yaşamak. Bu sırada kendini keşfettiğinde yapmış olduğun seçim eski yaşamın ile aynı olabilir. Önemli olan bu yaşamı bilinçli bir şekilde tercih etmek, yani başkalarının hayatının kopyasını yaşamamak.

Bilinçli bir şekilde yaşamaya başladığınızda artık seçimler ve haliyle sonuçlar size ait oluyor. Bu özgürlükten kendinizi mahrum bırakmayın sakın. Yanlış yaparım diye korkmayın sakın. Eylemlerinize hem fikri hemde fiziksel olarak hazırsanız başarılı ve mutlu olmamanız içten bile değil.

Evet alışılmışlıkları , öğretilmişlikleri bir kenara bırakmak hiçte kolay değil. Bu bağları koparmak zorunda kalabilir ve bu sancılı bir dönem olabilir ama bunu ayağınızdaki prangalardan kurtulmak gibi düşünün. Ancak bu saatten sonra siz gerçek anlamda siz olabilirsiniz. Ancak o zaman önce kendisine sonra başkalarına saygılı bir insan olabilirsiniz. Ancak o zaman aldığınız nefes size ait olacaktır. Bu bir tırtılın kozasından çıkma ritüelidir. Bu bir mucizedir.

Sevgiyle ve anda kalmaya devam edin. Yeni yazılarımda görüşmek üzere….

İlgili Yazılar

Yorum Bırak

Web sitenizi girmek zorunda değilsiniz. Diğer alanlar zorunludur.