Sembollerin Sırrı

İnsanoğlu var olduğundan bu yana geçen süreçte bir çok çeşit iletişim aracı kullanmış ve bunlardan en önemlisi ve halen bir çok yerde sırrını korumaya devam eden ise semboller olmuştur. Hatta bu sembollerden bazıları zaman içinde boyut değiştirerek günümüzde kullanmış olduğumuz alfabelere kadar gelmiştir. Tarih olarak bu iletişim aracının kullanılmaya başladığı zaman tam olarak bilinmemektedir.

Tarihi bulgular taş üzerine işlenmiş bu sembolleri M.Ö. 12000 ‘li yıllara dayandırmaktadır. Bunun öncesinde iletişim nasıl sağlanıyordu veya diğer kuşaklara bu bilgiler nasıl aktarılıyordu bu bir muamma çünkü Sümerlilerle yazılmaya başlayan tabletlerde M.Ö. 3400 ‘lü yıllardan çok önceleri büyük bir bilgi göçünün izleri bulunmaktadır. Hatta bu tabletlere yazılanlar bugünkü bilimin çok ötesinde galaksileride kapsayan bir kozmozun bilgileriydi. Bu durumda insanoğlunun aklına gelebilecek tek bir şekil kalıyor, buda öğretmenden öğrenciye veya babadan oğula bilgi aktarımı. Burda da şunu düşünmemek elde değil.

Nasıl bir zeka veya güçleri vardı ki bu kadar geniş anlamlı ve derin bilgiler hiç bozulmadan ve üstüne üstlük üzerine yeni bilgiler eklenerek diğer kuşaklara aktarılmıştır. Bu durum bize insanoğlunun sahip olduğu güçleri ve duyuları mükemmel bir şekilde kullanabildiğini ispatlıyor. Bizler bu nesilde dün ne yediğimizi kendimiz unuturken bundan binlerce yıl öncesinde bugünkü teknoloi ile bile açıklanamayacak şekilde bilgi aktarımı yapılmaktaydı. Yine dönelim sembollere, sembollerin çıkışı belki yeni bir çağın başlangıcı olabilir. Benim tahminimce çıkış sebebi kuvvetle muhtemel Nuh tufanından kaynaklanıyor. Çünkü Nuh tufanında yaşanan büyük felaketten sonra bir çok kıymetli bilgi insanlarla birlikte belki aktarılma şansı bulamadan yok olup gitti. Buda insanlarda bilgiyi maddeye dönüştürerek aktarma hissi uyandırmış olabilir. Nuh tufanı da yaklaşık Kayıp Kıta Mu ve Atlantis’in batışı olarak kabul edilirse buda M.Ö. 12000’li yıllar denilebilir. Yani semboller bu tarihten itibaren kullanılmış olmaya başlanmıştır, buna dair bulgular mayalardan kalma tabletlerde açıkça görülebilir. Semboller önceleri çok önemli bilgileri aktarımı için kullanılmış sonraları ise günlük konuşma diline dönüşmüştür.

Sümerlerden sonra semboller daha sık kullanılmaya başlandığını düşünüyorum. Aynı zamanda sembollerin çıkışı sadece Sümerliler olarak kabul edilmemeli mısırlılar, mayalar ve asyadan kalma bulgularda bu tarihleri işaret etmektedir. Bu da demek oluyor ki sembollerin çıkış tarihi daha eski zamanları işaret ediyor. Tarih içinde semboller bazen bir harfi bazen bir durumu bazen de bir konuyu bütünüyle anlatmaya yetmiştir. Tabiî ki sembolleri çözebilmek için, yazıldığı tarih coğrafi konum ve sosyal yaşantı çok iyi analiz edilmeli ve bu şekilde yorumlanmalıdır. Zaman içinde sembollerle aktarılan bu bilgiler art niyetli kişilerce kullanılmıştır. Buda sembollerin bazılarını şifrelenmeye zorlamıştır. Bugün bile gizemini korumaya devam eden bu sembolleri tarih sayfalarında görmek mümkündür. Hatta bazı öğretilerde bu sembollere itibar edilmemiş, bu bilgiler zamanımıza dek öğretmenden öğrenciye aktarılmaya devam etmiştir. Sembollerden öğreneceğimiz daha bir çok sırrın olduğunu düşünüyorum. Semboller üzerine daha bir çok şey yazılabilir ama ben sadece kendi tezim olarak çıkış nedenini ve ilerleyiş şekillerini aktarmak istedim. Saygılarımla.

İlgili Yazılar

Yorum Bırak

Web sitenizi girmek zorunda değilsiniz. Diğer alanlar zorunludur.