İş Hayatında Yalakalık

Profesyonel yaşantıda etrafınızda neredeyse her yerde maalesef bir yalaka görmek mümkün. Ben bu yalakaları içlerinde sınıflandırma yapmak istiyorum. Bu şekilde tüm yalakaları aynı sepete koymamış olur bu sayede onları daha yakından tanımış oluruz. Yalakalığın asıl amacı onay görmektir. Yani yalaka bir insan yaptıklarından dolayı onay görmek, haliyle bu yaptıklarının beğenilmesini ister. Yalakalık tek taraflı bir kavram değildir, yalaka insanın olabilmesi için bu yalakalıktan hoşlanan veya menfaatleri gereği hoşlanmış gibi yapanlarda bir o kadar önemlidir.

Yalakalar öncelikle kendi aralarında ikiye ayrılır;

Bunlardan birincisi bilinçli hedef odaklı yalakalardır. Bu yalakaların hedefledikleri şey uğruna her türlü kişiyi yalamaktan imtina etmeyen, profesyonel yalamalardır. Bu yalakalar sadece üstlerine karşı değil, hem takım arkadaşlarına hemde astlarına karşıda hedefe ulaşmak adına yalakalık yapan kişilerdir. Yalakalık sadece terfi almak için değil, bir başkasının ayaşını kaydırmak, avanta almak gibi hedefler içinde oldukça sık kullanılabilir. Bunların dışında egosal olarak kendini beğenmeyen ama yalakalık yaparak beğenildiğini veya önemsendiğini düşünen insanlardır bunlar.

Bu yalakaların diğer bir türü ise, mizaca oturmuş yalakalıktır. Bu yalakalar , yalakalık yaptıklarının farkında bile değildir ve bu türde oldukça tehlikelidir. Bu yalakalar için hayat zaten böyle olmalıdır ve sürekli olarak beğenilmek ile ilgili bilinç altında bir duygu ile yaşarlar. Genelde dedikoducu bir mizaç gösteren bu türleri kullanmak daha kolaydır. Birinci türde bilinçli yalakalar daha kurnaz olup , kullanılıp kullanılmamayı kendisi tercih eder ve yönetir.

Birde bunlarında dışında bu yalakalardan faydalanan bilinçli ve bilinçsiz insanlar vardır. Bilinçli insanlar bu tarz yalakaları haber toplamak amacıyla kullanır genelde bilinçsiz insanlar ise yalakaların bu yaptıktları egosunu beslediği için bu insanlar ile ilişkilerini sürdürürler.

Yalakaların veya buna izin veren kişilerin, durumu, pozisyonu her ne olursa olsun o ortamda gerçek anlamda huzur, başarı ve mutluluk asla olmayacaktır. Ne siz bir yalaka olmaya çalışın nede size yalakalık yapılmasına izin verin. Her zaman kendiniz olun ve bir yere gelecekseniz veya bir şeyleri kabul ettirecekseniz olduğunuz gibi ettirin. Diğer türlü orta ve uzun vadede yalakalık yapan hiçbir kimse istisnasız başarılı olamadığı gibi toplum içinde de itibar olarak yerin dibine girmiştir.

Kendiniz olmak gibisi yok emin olun.

İlgili Yazılar

Yorum Bırak

Web sitenizi girmek zorunda değilsiniz. Diğer alanlar zorunludur.