İyiliğe Hiç Bu Gözden Baktınız mı ?

İyilik kişinin karşısından umduğu beklenti veya kişinin görünmek istediği bir durumdur. Ama İyilik gerçekte nedir ?

Her insan iyi olduğunu düşünür bu dünyada, o zaman size göre kötülük neden var her bir yerde ? Her birimize zaman zamanda olsa iyi olduğumuzu söylerler de, aslında biz aynada kendimiz ile yüzleştiğimizde o kadar iyi miyizdir, daha doğrusu kime göre iyiyizdir ?

Bir insana iyi dediğinizde bu o insanın iyiliği ile ilgili bir durum değildir. O iyi insan olarak tabir ettiğiniz kişi aslında sizin yüreğinizin yansımasıdır. Yani evrenin bir ödülüdür size göre ve onu iyi yapan sizin bakış açınızdır.

Siz onda kendinizi görürsünüz, o yüzden ona iyi dersiniz. Hapishanedeki bir çok suçlu size göre kötü olabilirken (bu hepsi kötü anlamına gelmez tabii ki), birbirlerini iyi olarak görmektedir çünkü birbirlerini anlayabilmekte ve karşısında kendi siluetini görmektedir.

O zaman iyilik nedir, iyilik kendinden olan demektir, iyilik anlaşılmak demektir. Eğer sen suçlu olmadığın halde bir suçluyu anlayabilirsen o zaman o suçlunun gözünde iyi biri oluverirsin. Yani iyilik aslında bir nevi empati yapmaktır.

İyilik aynı zamanda ikiye ayrılır bir senin vicdanında gelişen iyilik olgusudur, bir de senin dışında, içinde bulunduğun toplumun iyilik hakkında ortak görüşüdür. Bunun dışında kalan senin ulaşamadığın veya etkilenmediğin kişilerin iyiliğinden veya kötülüğünden bahsedemezsin.

İyilik kavramını sen kendi yaşanmışlıkların, okudukların ve anladıklarına göre içinde biçimlendirirsin.

Her insanın içinde iyilik dendiğinde tam olmasa da , zaman zaman farklılıklar gösteren bir iyilik tablosu vardır. Herhangi bir kişi seninle karşılaştığında senin portren ile o içindeki portreyi karşılaştırır.

Yani senden iyilik adına umduğu bir şeyler vardır. Kişinin içinde oluşturduğu portre zamanla dış çevresindeki portre ile de aynı olmayabilir. Kişi içinde farklı bir farkındalık yaşayarak bu çevreye zıt düşer bu sefer o ortamı değiştirmek onun için en iyisi olacaktır.

İyilik kısaca bir beklentidir karşınızdakinden, kendinize benzemesini ummak, benzetmek veya bir çıkar gütmektir. Bu yüzden tek ve evrensel bir iyilik kavramından bahsedemeyiz. Siz iyi olmak istiyorsanız şayet ,empati yapabilme yeteneğinizi keşfetmek ve bunu geliştirmek zorundasınız.

Umarım herkes beklentileri doğrultusunda kişiler ile hayatını paylaşmak zorunda kalır.

İlgili Yazılar

Yorum Bırak

Web sitenizi girmek zorunda değilsiniz. Diğer alanlar zorunludur.