Başkasının zayıf yanlarının, seni güçlü kılacağını sanıyorsan yanılıyorsun.

Başkasının zayıf yanlarının, seni güçlü kılacağını sanıyorsan yanılıyorsun. Zaten bu düşüncedeysen, sende karakter olarak zayıfsın demektir. Şimdiye kadar yüzüne kimse söylemediyse benden duymuş oldun, haberin olsun.

Hepimizin etrafında sürekli olarak başkalarının kusurları ile beslenen hastalıklı tipler mevcut.  Hastalıklı tipler derken ciddiyim. Bir psikoloğa danışsalar, öncelikle kendileri için sonra da çevreleri için iyi olur.

İnsan önce kendi zayıf yanlarını tespit edebilmelidir. Zayıf yanlarını kabul edebilmeli, eğer elinden geliyorsa bunu güçlendirmeye çalışmalıdır. Eğer karşınızdaki kişide zayıf noktaları tespit ettiyseniz kendisini kırmadan, sadece o kişiyle baş başayken düzgün bir üslup ile kendisine bildirmeli, eğer zayıf noktasını güçlendirebilecek bir tavsiyeniz var ise kendisi ile paylaşarak destek olabilmelisiniz. En azından benim insan olmaktan anladığım bu.

Hiçbir insan tümüyle kötü veya kusurlu olamaz, mutlaka içinde bir yerlerde güzel olan bir yanı vardır. Marifet bu güzel yanları ortaya çıkartabilmek ve tüm bu artılar ve eksiler ile kabul edebilmektir karşındakini.

Umarım sizlerde bu gözle bakıyorsunuzdur etrafınızdaki kişilere. Hiç birimiz tam değiliz, bizi biz yapan artılarımız kadar eksilerimizde, bunu unutmayın.

Sevgiyle ve Anda, Hoşça kalın.

İlgili Yazılar

Yorum Bırak

Web sitenizi girmek zorunda değilsiniz. Diğer alanlar zorunludur.