Zenginlik Bazen Bir Bardaktaki Su Kadar Değerlidir…

Vakti zamanında Mısır’da hali vakti ile ülkede nam salmış bir tüccar yaşarmış. Her daim her yerde malından mülkünden bahseder bu zenginlikle övünmeyi ve karşısındakileri ezmeyi marifet bilirmiş. Hiç kimseye yardım etmez, malına mal katma uğruna yapmadığı haksızlık, yapmadığı düzenbazlık kalmazmış. Hiç yanından ayırmadığı akıl hocası bu durumu görür ve ne kadar uyarsa da tüccarı nafile konuşur kendi söyler kendi dinlermiş.

Bir gün yine Mısır’ın o aman vermez çöllerinde deve kafilesiyle bir vadiden bir vadiye giderlerken kervanlarına eşkiyalar saldırmış, ne var ne yok alıp gitmişler. Kafiledeki herkes başının çaresine bakmak için her biri bir yana savrulup kaçıp gitmiş. Bizim tüccar ile hocası çaresiz, azgın sıcaklıktaki kumların üzerinde yollarına devam etmeye başlamışlar bu sırada tüccar epeyce yol yürümenin ve sıcağın karşısında dili damağına yapışacak kadar susamış , hocası bu sırada tüccara bir ders vermek amacıyla matarasında kalan suyu tüccara satmaya karar vermiş. Hoca tüccara malının mülkünün yarısını elinde bulunan yarım bardak suya karşı istemiş, tüccar çok sinirlensede kızsada çaresizlikten kabul etmiş teklifi ve suyu içtikten sonra yola devam etmeye koyulmuşlar. Çöl aman vermiyor, güneş inadına inadına bütün sıcaklığını hissettiriyormuş , tüccar yine hocasından su istemiş hocası olur demiş ama yarım bardak suya servetinin kalan diğer yarısını alırım demiş. Tüccar sinirlenmiş bağırmış çağırmış istememiş öncesinde suyu ama bir süre daha gittikten sonra pes etmiş bakmışki olmuyor su içmezse ölecek ve teklifi kabul etmiş. Yol öyle böyle bitmiş ve topraklarına geri dönmüşler tüccarın artık ne elde ne avuçta hiçbir şeyi yokmuş, hocası yanına gelmiş ve bir köşede boynu bükük şekilde oturan tüccarın omzunu tutarak, benim senin malında mülkünde gözüm yok efendim demiş. Ama şunu unutmamalısınki bu gördüğün değeri biçilmeyen malın mülkün bir bardak su kadar hatırı vardır demiş ve tüccara malını mülkünü geri vermiş.

Aç gözlülük insan oğlunun nefsi ile en büyük mücadelesidir. Dünyada istemediğiniz savaşların, ölümlerin, kötülüklerin vs. başlangıç noktası daha çok alma uğruna yapılan açgözlülükten kaynaklanır. Bu dünyaya çok hatırı sayılır imparatorlar, zenginler, padişahlar, krallar geldi ama hiç kimse öbür dünyaya bir çöp bile götüremedi. Onun için hayatı doyasıya yaşamaya bakın , sevdiklerinizle, ihtiyacı olanlarla paylaşın. Paylaşınki, paylaştığınızı değerli kılın. Ne kadar çok kişiye ulaşabilirseniz , elinizdeki servetiniz o derecede paha biçilmez değer kazanır. Bu zenginliğiniz illah maddi olacak diye bir kaide yok maneviyatınız zengindir o zaman onu paylaşın, bilginiz zengindir onu paylaşın, fikriniz zengindir onu paylaşın yeterki paylaşmaya başlayın.

Bir insana yardım etmenin huzuru içinizden hiç eksik olmasın. Unutmayın ki hayat bir su gibidir önemli olan tadına vararak içmektir.

Saygılarımla.

      

Yorum Bırak

Web sitenizi girmek zorunda değilsiniz. Diğer alanlar zorunludur.