"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yeşil Mürekkep – Bir “Sabahattin Ali” Romanı

Sevgili Osman Balcıgil’in son kitabı olan Yeşil Mürekkep, Türkiye’nin önde gelen yazarlarından biri olan Sabahattin Ali’nin hayatını, hem bir roman akıcılığında hem de bir otobiyografi gerçekliği ile harmanlayarak okuyucularına sunmaktadır. Kitap yalnız Sabahattin Ali’yi değil yazarın yaşamakta olduğu dönemin Türkiye’sinide tüm gerçekliği ile anlatmaktadır. Aydınlık ve özgür bir Türkiye için kendi özgürlüğünden feragat eden düşünür, yazar ve aydınların o dönem boyunca çektiği sıkıntıları da yakından ele alan bu kitap Sabahattin Ali ve onun gibi düşünenler için çok şey ifade etmektedir.

Bu kitabı okuduktan sonra Sabahattin Ali’nin kitaplarını bir kez daha okumak isteyeceksiniz. O zaman, o kitapları ve içinde geçen karakterleri daha iyi analiz edeceğinize eminim. Kendi adıma konuşmam gerekirse eğer bu kitap sadece bir otobiyografi tarzında yazılsaydı sıkıcı yada sadece bir roman tadında yazılsaydı yeteri kadar doyurucu olmayabilirdi. Kitabı okurken merak edecek, şaşıracak, biraz tebessüm edecek, birazda hüznü yaşayacaksınız. Ayrıca sayfalar altında verilen açıklamalarda çok yerinde ve doyurucu olmuş. Bu sayede Sabahattin Ali’nin döneminde yaşayan bir çok ismide kitabın akışı içinde ihtiyacınız olduğu kadar tanımış olacaksınız.

Benim gibi Sabahattin Ali sevenlere bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim. Bu vesile ile bu kitabın yazarı Sevgili Osman Balcıgil’ede bu güzel kitabı, geniş çapta araştırmaları ve en önemlisi böylesine güzel insanların ışığını bizlere ulaştırdığı için sonsuz şükranlarımı sunarım. Kendisinden yine bu kıvamda bir Nazım Hikmet kitabı da beklediğimi söylemeden geçemeyeceğim.

İyi okumalar….

Tek Yorum

  1. Çok teşekkür ederim bu güzel yorum için Ömer Bey. İyi ki varsınız. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir