"Enter"a basıp içeriğe geçin

Üzüntünü ve Sevincini Dengeye Al

Sabah uykudan gözlerini açtığında bugünün zor bir gün olduğunamı inanıyorsun? O zaman hiç şansın yok o günü iyileştirmenin çünkü zamana ve hayata baştan teslim oluyor ve yeniliyorsun. Düşünsene bir takımın daha maça çıkmadan elendiğini, bu imkansız gibi gözüksede işte sen bunu başarıyorsun.

Günün güzel geçmesi yada geçmemesi senin elinde hayat bu tabiî ki zorlanacaksın, hayatın bir dengesi var mutlu olmak kadar mutsuz olmakta bu dengeyi sağlar. Aksi taktirde hiçbir şeyden haz alamaz mutluluğunun derecesini kıyaslayamazsın. Önemli olan kötü diye gördüğün aslında büyük bir yanılgıyı lehine çevirmektir. Yani kendini olabilecek her türlü kötü duruma karşı bilgi sahibi, deneyim sahibi olarak bileyleyebilmektir. O zaman anlayacaksın ki iyiyide kötüyüde aklımızda biz oluşturuyoruz ve sorgulamadan kara düzen gittiğimiz için kötülüklerden ve fenalıklardan kurtulamıyoruz.

Gün içinde size, sevmediğiniz veya tanımadığınız biri kötülük yaptı, canınızı mı sıktı doğal olarak o an canınız sıkılacaktır, kızacaksınızdır ama bu kötülük ile iyilik arasında bir denge ise sizde aynı şekilde cevap verirseniz içinizdeki dengede kötülük ağır basacak ve sonuçta yıpranan siz olacaksınız. Birisi size kötü bir şeymi yaptı bırakın yaptığı ile kalsın siz içinizi nasıl telkin edeceksiniz işte size tavsiyem sizde gidin birine iyilik yapın. Lütfen deneyin bunu. En sevdiğiniz arkadaşınız sizi kırdıysa gidin yardıma muhtaç bir insana yardım edin bu bir yaşlı insanı trafikte yolun karşısınada geçirmek olabilir yada işini yapmakta zorlanan bir arkadaşına yardım etmekte olabilir. O an içine doğacak huzur senin iç dünyanı dengeleyecek ve hiçbir şeyden etkilenmemiş gibi devam edeceksin yoluna.

Bu şekilde aslında çevrene hem yardımcı hem de örnek olacaksın. Bunu yapmanın zor olduğunu kabul ediyorum, yazılanlar kadar kolay olmadığı kesin ama yolumuz bu olmalı birlik olmayı beraber bir vücudun bütünü gibi hareket etmeyi bilmeliyiz. Egolarımızı kontrol altına alıp paylaşmaya yönelmeliyiz.

Hepinize bu yolda başarılar dilerim. Gerçekten bunu başardığınız taktirde ne kadar olumlu ve güzel bir yol alacağınızı siz bile tahmin edemezsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir